Team of the Year

Home / Team of the Year

After each season NEAFL officials name a Team of the Year consisting of the best performing players during the home-and-away rounds.

From 2011-2013 the Northern and Eastern Conferences had separate teams before the NEAFL merged the two conferences into a single league in 2014.


2016 NEAFL TEAM OF THE YEAR

B: Jackson Allen (Aspley) Matthew Sully (Southport) William Sierakowski (Sydney University)
HB: Nic Newman (Sydney) Harrison Himmelberg (Giants) Raphael Clarke (NT Thunder)
C: Brandon Jack (Sydney) Matthew Payne (Aspley) Jordan Foote (Sydney)
HF: Cameron Ilett (NT Thunder) Jacob Derickx (Sydney University) Andrew Boston (Southport)
F: James Nelis (Aspley) Darren Ewing (NT Thunder) Sam Reid (Giants)
Foll: Fraser Thurlow (Southport) Jordan Harper (Canberra) Tom Young (Sydney University)
Inter: Colin O’Riordan (Sydney) Matthew Rawlinson (Sydney University) Blake Grewar (Redland) James Ives (Aspley) Toby Nankervis (Sydney)

Coach: Rhyce Shaw (Sydney)
Captain: Cameron Ilett (NT Thunder)


2015 NEAFL TEAM OF THE YEAR

B: Harry Marsh (Sydney Swans) Justin Beugelaar (NT Thunder) Lewis Stevenson (Sydney University)
HB: Josh Wagner (Aspley) Gavin Grose (Aspley) Curtly Hampton (UWS Giants)
C: Richard Tambling (NT Thunder) Matt Payne (Aspley) Josh Smith (Redland)
HF: Cameron Ilett (NT Thunder) (c) Jack Anthony (Southport) Jed Lamb (UWS Giants)
F: Eddie Sansbury (Aspley) Darren Ewing (NT Thunder) Matt Rawlinson (Sydney University)
Foll: Ben Dowdell (Eastlake) Tom Young (Sydney University) Zac O’Brien (Brisbane)
Inter: Matt Uebergang (Redland) Jake Barrett (UWS Giants) George Hewett (Sydney) Nick Salter (Ainslie) Tyrone Downie (Gold Coast)

Coach: Brett Hand (UWS Giants)
Captain: Cameron Ilett (NT Thunder)


2014 NEAFL TEAM OF THE YEAR

B: Matthew O’Dwyer (Sydney Uni) Timothy Barton (Sydney Uni) Shane Biggs (Sydney)
HB: Kade Klemke (Queanbeyan) Wayde Mills (Southport) Will Sierakowski (Sydney Uni)
C: Zachery O’Brien (Brisbane) Matthew Payne (Aspley) Blake Grewer (Redland)
HF: Chris Dunne (NT Thunder) Nick Salter (Ainslie) Cameron Ilett (NT Thunder)
F: Eddie Sansbury (Aspley) Darren Ewing (NT Thunder) Cleve Hughes (Redland)
Foll: Paul Hunter (Redland) Aaron Vandenberg (Ainslie) Mark Whiley (GWS Giants)
Inter: Daniel Robinson (Sydney) Jason Burge (Southport) Jordan Harper (Belconnen) Matt Buntine (GWS Giants)

Captain: Cameron Ilett (NT Thunder)
Coach: Xavier Clarke (NT Thunder)


2013 NEAFL NORTHERN CONFERENCE TEAM OF THE YEAR

B: Brad Howard (Redland) Michael Hutchinson (Aspley) Wayde Mills (Southport)
HB: Daniel Wise (Southport) Scott Clarke (Morningside) Daniel Dzufer (Redland)
C: Cheynee Stiller (Aspley) Cameron Ilett (NT Thunder) Patrick Karnezis (Brisbane)
HF: Chris Dunne (NT Thunder) Steven Gaertner (Redland) Josh Baxter (Southport)
F: Jason Burge (Southport) Darren Ewing (NT Thunder) Jack Martin (Gold Coast)
Foll: Fraser Thurlow (Labrador) Jack Crisp (Brisbane) Haydn Kiel (Southport)
Inter: Ryan Matthews (Aspley) Adam Eckermann (Mt Gravatt) Mitch Brewer (Broadbeach) Paul Shelton (Morningside)


2013 NEAFL EASTERN CONFERENCE TEAM OF THE YEAR

B: Shane Biggs (Sydney) John Van Meurs (Eastlake) Cameron Campbell (Belconnen)
HB: Kade Klemke (Queanbeyan) Tim Barton (Sydney Uni) Sam Darley (GWS Giants)
C: Aaron Vandenberg (Ainslie)  Anthony Miles (GWS Giants) Jake Lloyd (Sydney)
HF: Ash Harris (Ainslie) Andrew Dess (Belconnen) Daniel Robinson (Sydney)
F: Tim Barrett (Sydney Uni) Josh Bennett (Ainslie) Matthew Lokan (Belconne
Foll: Tom Downie (GWS Giants) James Bennett (Belconnen) Kaine Stevens (Queanbeyan)
Inter: Brent Macleod (Tuggeranong) Nick Heyne (Ainslie) Trent Stubbs (Sydney Hills Eagles) Matthew Porter (Belconnen).


2012 NEAFL NORTHERN CONFERENCE TEAM OF THE YEAR

B: Danny Wise (Southport) Jason Roe (NT Thunder) Steve Wrigley (Brisbane)
HB: Todd Grayson (Labrador) Wayde Mills (Southport) Adam Oxley (Redland)
C: James Hawksley (Brisbane) Jake Dignan (NT Thunder) Cheynee Stiller (Brisbane)
HF: Matthew Payne (Aspley) Scott Clouston (Redland) Josh Baxter (Southport)
F: Gavin Grose (MtG) Darren Ewing (NT Thunder) Sam Faure (Morningside)
R: Dylan Reid (Aspley) Andrew McQualter (Gold Coast) Jason Burge (Southport)
Inter: Ryan Davey (Labrador) Brad Rees (Redland) Phil Carse (Redland) Matt Rosier (NT Thunder) Ryan Pantic (Broadbeach).


2012 NEAFL EASTERN CONFERENCE TEAM OF THE YEAR

B: Dale Walker (Ainslie) Roy Jaques (Queanbeyan) Kade Klemke (Queanbeyan)
HB: Aaron Bruce (Eastlake) Josh Bruce (GWS Giants) Marcus Crook (Ainslie)
C: Toby Conroy (Queanbeyan) Jarred Moore (Sydney) Josh Moody (Eastlake)
HF: Kaine Stevens (Queanbeyan) Jamie Vlatko (Sydney Hills Eagles) Nicholas Paine (Ainslie)
F: Mitch Morton (Sydney) James Kavanagh (Queanbeyan) Shane Harris (Belconnen)
Foll: Jesse White (Sydney) William Griggs (Queanbeyan) Tom Ayton (Eastlake)
Inter: Alexander Lee (Sydney Uni) Marc Dragicevic (Tuggeranong) Ryan Brabazon (Eastlake) Ryan Houlihan (Sydney Hills Eagles) Simon Horner (Ainslie) Matthew Porter (Belconnen)


2011 NEAFL NORTHERN CONFERENCE TEAM OF THE YEAR

B: Nathan Kinch (Morningside) Gavin Grose (Mt Gravatt) Caleb Brown (Morningside)
HB: Robbie Copeland (Aspley) Shaun Tapp (NT Thunder) Steve Wrigley (Labrador)
C: Kallen Geary (Broadbeach) Cameron Ilett (NT Thunder) Ryan Davey (Labrador)
HF: Albert Proud (Mt Gravatt) Kent Abey (Morningside) Micah Buchanan (Aspley)
F: Ross Tungatalum (NT Thunder) Darren Ewing (NT Thunder) Chris Smith (Mt Gravatt)
Foll: Kenrick Tyrrell (NT Thunder) Matthew Payne (Southport) Dayne Zorko (Broadbeach)
Inter: Paul Shelton (Morningside) Matt Jones (Labrador) Amon Buchanan (Brisbane Lions) Jacob Gilbee (Gold Coast Suns) Scott Clouston (Redland).


2011 NEAFL EASTERN CONFERENCE TEAM OF THE YEAR

B: Rob Tuohey (Ainslie) Jack Hombsch (GWS Giants) Mitch Frail (Eastlake)
HB: David Smith (Tuggeranong) Simon Curtis (Belconnen) Dale Walker (Ainslie)
C: Marcus Crook (Ainslie) Robert Shirley (Ainslie) Aaron Wiles (Eastlake)
HF: Aaron Bruce (Eastlake) Ben Hughes (Ainslie) Nathan Gordon (Sydney)
F: James Kavanagh (Queanbeyan) Trent Dennis-Lane (Sydney) Nick Paine (Ainslie)
Foll: Jonathon Giles (GWS Giants) Dylan Shiel (GWS Giants) Ben Cleaver (Tuggeranong)
Inter: Chad Gibson (Eastlake) Jeremy Cameron (GWS Giants) Todd Dickinson (Queanbeyan) Kane Murphy (Sydney)